Atsižvelgdami į šių dienų aktualijas, dalinamės Vaikų linijos ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos rekomendacijomis.
Žinios apie dingusius vaikus gali sukelti įvairių jausmų tiek suaugusiems, tiek vaikams. Tad svarbu:
📌 Būkite atidūs, ką skaito ir klausosi jūsų vaikas. Ir jei matote, kad jis stebi įvairias žinutes, susijusias su pradingusios mergaitės istorija – būtinai apie tai su vaiku pasikalbėkite. Net jei vaikas nieko neklausia apie šią istoriją – tai nereiškia, kad jis nieko apie ją negalvoja ar kad jam nekyla su tuo susijusių jausmų.
📌 Nors inicijuoti pokalbį turi suaugusieji, toliau svarbu leisti pačiam vaikui vesti pokalbį ir užduoti jam rūpimus klausimus. Pavyzdžiui, galite pradėti nuo klausimo, ką vaikas yra girdėjęs apie šią dingusios mergaitės istoriją. O jei kažką girdėjęs – paklauskite, kokių jausmų jam dėl to kyla. Jei vaikas dalijasi kokiais nors jausmais susijusiais su šia situacija – patvirtinkite vaikui, kad juos jausti yra natūralu. Tam padeda tokios frazės kaip: „suprantu, kad tau neramu“, „natūralu, kad po tokių žinių gali būti baugu išeiti vienam į gatvę“ ir pan.
📌 Atsakykite į vaiko klausimus, pripažindami, kad tikrai nežinote visos informacijos. Kartu svarbu išsklaidyti visokias bauginančias žinutes, kurias vaikai gali būti girdėję iš draugų ar socialinių medijų. Labai svarbu nenaudoti šios situacijos vaiko gąsdinimui – „Aš tau sakau, kad nėra ko vienam vakarais šlaistytis, matai, kas nutinka kai taip elgiesi!”.
Daug svarbiau su vaiku aptarti saugumo taisykles, pvz., kaip elgtis, jei tenka tamsoje vienam grįžti namo ar bendrai, kokios yra saugumo taisyklės mieste, bendraujant su nepažįstamaisiais gatvėje ar internete ir pan.
📌 Jei pastebite ar vaikas pasako, kad jis bijo kažkur eiti – pasirūpinkite jo saugumu, palydėdami jį. O galbūt jūs pats šiuo metu nerimaujate dėl vaiko saugumo ir nenorite jo vieno leisti į gatvę – pasidalinkite savo jausmais ir paaiškinkite jam, kad keletą dienų jį lydėsite ir norėsite aktyviau palaikyti su juo ryšį. Net jei vaikas nenori kalbėti apie šią situaciją, sako, kad jam nekyla jokių klausimų ar jausmų – priminkite, kad kilus kokiems nors klausimams, jis visada gali ateiti pasikalbėti su jumis.
📌Primename, kad Vaikų linija yra vieta pokalbiams apie nerimus. Vaikai gali skambinti 11611 arba rašyti www.vaikulinija.lt
